Tykkään kyllä junista, mutta jotenkin harmittaa, miten virhealttiita ne on. Mun mielestä olis paljon kivempaa, jos radat olis täynnä hitaita junia ja aina tulee seuraava, kuin se että junalla pääsee nopeasti paikasta toiseen mut aina voi tulla joku ongelma.
Törmäsin tähän ongelmaan taas kun yritän (jälleen) suunnitella Saksan läpi junamatkaa. Mulla on yöjuna Tukholmasta Hampuriin ja Bolognasta Bariin, mutta en uskalla tehdä paikkavarauksia siinä välillä oleviin juniin. Päivän aikana pitäis jotenkin päästä Hampurista Bolognaan vaikka oon satavarma etten oo edes Hampurissa siihen aikaan kuin on luvattu.
Onneks on Interrail niin voi hypätä mihin junaan sattuu. Ja onneks heti ku pääsee Saksasta ulos, junat menee taas about siihen aikaan kuin on luvattu.
Mulla on ollut nyt kesällä myös ihan kivoja asemallaodottelukokemuksia ku junat ei oo menneet kätevästi ja/tai on olleet myöhässä. Asemalla odottelu on oikeastaan tosi mukavaa, varsinkin ystävien seurassa ja varsinkin ilman jatkuvia juniien myöhässäolokuulutuksia.